Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MSZ: minister Witold Waszczykowski zainaugurował XXVII sesję Konferencji Utrechckiej

Data publikacji: 2017-11-02, Data modyfikacji: 2017-11-02
A A AWydrukDrukuj  
 
MSZ: minister Witold Waszczykowski zainaugurował XXVII sesję Konferencji Utrechckiej

- MSZ informuje:

 

– Polska przykłada duże znaczenie do dialogu z Holandią, nie tylko w formacie dwustronnym, ale także w ramach szerszych konsultacji z partnerami z krajów Beneluksu i członków grupy V4 – mówił minister Witold Waszczykowski podczas inauguracji XXVII sesji Konferencji Utrechckiej w Hadze.

 

W przemówieniu rozpoczynającym obrady minister Witold Waszczykowski podkreślił wartość i znaczenie cyklicznego mechanizmu spotkań polskich i holenderskich ekspertów w ramach Konferencji Utrechckiej. Zaznaczył, że czerpiąc z jej doświadczeń Polska zainicjowała podobne mechanizmy współpracy z partnerami z Bałkanów. W maju tego roku odbyła się I Konferencja Belgradzka, a współpraca z Macedonią w tym formacie rozwija się od 2010 r. Minister Waszczykowski wskazał również na dorobek we wzajemnych relacjach polsko-holenderskich i podkreślił dobrą współpracę obu państw w wielu newralgicznych obszarach jak bezpieczeństwo i zaangażowanie w działania na wschodniej flance NATO.

 

Przemówienie inauguracyjne wygłosił także gospodarz wydarzenia, nowy minister spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów Halbe Zijlstra. Podczas XXVII sesji Konferencji Utrechckiej eksperci omówili najważniejsze zagadnienia z dziedziny gospodarki, polityki bezpieczeństwa, spraw społecznych i rynku pracy oraz polityki zewnętrznej UE. W skład 5 grup roboczych, poza przedstawicielami MSZ, weszli również polscy i holenderscy eksperci z resortów: obrony, finansów, pracy i spraw społecznych oraz gospodarki.

 

Drugiego dnia wizyty w Hadze minister Waszczykowski wygłosił także przemówienie na temat polskiej wizji przyszłości UE na zaproszenie Instytutu Spraw Międzynarodowych Clingendael. – Proces podejmowania decyzji w ramach UE nie może nigdy wykluczać żadnego z państw członkowskich, niezależnie od jego wielkości ani położenia geograficznego – podkreślił szef polskiej dyplomacji w swoim wystąpieniu. Uczestnikami spotkania było ponad 70 przedstawicieli administracji publicznej, korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Królestwie Niderlandów, think-tanków i środowisk uniwersyteckich.

 

Szef polskiego MSZ spotkał się ponadto z dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmetem Üzümcü. Podczas spotkania minister Waszczykowski pogratulował dorobku organizacji i uznania jakie zdobyła działając od 1997 r., czego dowodem była również Pokojowa Nagroda Nobla przyznana OPCW w 2013 r.

 

Pierwszego dnia wizyty w Hadze szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów Halbem Zijlstrą. Tematami konsultacji, poza kwestiami z zakresu współpracy dwustronnej, były stosunki z Rosją, współpraca z USA, przyszłość UE, czy Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz Partnerstwo Wschodnie.

MSZ, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  włoszczowski

  Powiat włoszczowski - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się w województwie świętokrzyskim jest miasto Włoszczowa. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku i zajmuje 907 km², na których mieszka 46 tys. obywateli. W jego skład wchodzi gmina Włoszczowa, Kluczewsko, Krasocin, Moskorzew, Radków, Secemin.

  Ze względu na walory przyrodniczo-krajobrazowe dużą część powiatu objęto prawną ochroną przyrody. Utworzono m.in. Przedborski Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Bukowa Góra, Ługi i Oleszno. Przyrodę, historię, zabytki i inne ciekawe miejsca w powiecie najlepiej poznacie, wjeżdżając czy to rowerem, czy wchodząc na oznakowane trasy. Dzięki nim można dostrzec zapierające dech w piersiach krajobrazy, wsłuchać się w odgłosy natury, oraz odkryć magiczne zakątki tego regionu.

   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola